نکات مهم در تجویز داروهای روانپزشکی:

1. از آنجایی که مدت درمان روانپزشکی یا زمان پاسخ درمان طولانی است و اثرات درمانی داروها 3 یا 4 هفته پس از شروع درمان بروز می‏کند نباید انتظار بهبودی سریع داشت.
2. با توجه به تفاوت‏های فردی بدیهی است که ممکن است دارو عوارض جانبی داشته باشد؛ در صورت بروز عوارض جانبی داروها با پزشک مشورت کرده یا از مرکز اطلاعات دارویی اطلاعات بگیرید.
3.  طول درمان در اختلالات روانپزشکی حداقل 6 ماه می‏باشد بدیهی است که در صورت احساس بهبودی از قطع خودسرانه دارو اجتناب کرده و چنانچه مایل به قطع دارو هستید حتما با پزشک مشورت نمائید چرا که داروها باید به صورت تدریجی قطع شوند؛ بدیهی است که قطع ناگهانی داروها سبب بازگشت بیماری خواهد شد.
4.  مصرف داروهای روانپزشکی با سایر داروها ممکن است باعث تداخل دارویی و اثرات جانبی شود در صورتی که داروی دیگری مصرف می‏کنید حتما به پزشک اطلاع دهید.
5. لازم و ضروری است به منظور پیشگیری از تداخل دارویی، اگر تحت درمان روانپزشک هستید و برای سایر اختلالات جسمانی به دیگر همکاران مراجعه می‏کنید، یادآوری فرمائید که سایر همکاران پزشک از تجویز داروی روانپزشکی خودداری نمایند.
6. با توجه به ترشح برخی داروها در شیر و مضر بودن در دوران حاملگی، در صورت شیردهی و یا حاملگی حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
7. تجویز داروهای روانپزشکی به هیچ وجه نافی مشاوره و روان‏درمانی نیست بلکه دارودرمانی و روان‏درمانی مکمل یکدیگرند.
8. مصرف داروهای اعصاب و روان با تجویز روانپزشک وابستگی نمی‏آورد مگر آنکه خودسرانه مصرف شوند.
9. داروی روانپزشکی صرفا برای شما تجویز می‏شود از پیشنهاد آن به دیگری بدون تجویز پزشک خودداری نمائید.
آرزومند سلامتی شما: دکترعلی ربانی زاده